• Обновено
Стравински Барток: Балетска Музика

Стравински Барток: Балетска Музика

DEN 608.00
Тековен
Во продавницата

Стравински револуционерна трилогија На Комисиите Дијагилев плус скандалозен балет Барток, почестен со раскошниот Инженеринг На Деката од доцните 70-ти и виенската Филхармонија. Кристоф Фон Доњани долго време се сметаше за еден од најразновидните проводници на нашето време, правејќи име за себе особено со делата На Романтизмот и Второто Виенско Училиште. Од почетокот на својата кариера тој воспостави одличен однос со Виенската Филхармонија, а и во концерт и во рекорд црпеше од нив свирејќи на необична транспарентност и чисти напади во музиката од Менделсон до Филип Глас. Оваа дарежлива елоквентна антологија на четири комплетни Дека Лпс ја обединува Виенската Филхармонија само стравински снимки За Дека И Го наоѓа Доњани на домашна трева, со балети Од неговиот сонародник Барток и Од Стравински кои скокаат од звучниците благодарение и на живописната карактеристика на проводниците и на првокласниот Аналоген звук На Дека. Петрушка и Чудесниот Мандарински (полн со хор) беа снимени Во Софиенсал во 1977 година, а Огнената Птица следеше две години подоцна. На истите сесии Во 1979 Година, Доњани и ВПО, исто така, снимија пар Портрети што младиот Барток ги напиша додека беше вљубен во виолинистот Стефи Гејер : соло делот овде го игра со претрупан тон родниот виенец Erх Биндер, тогашен водач и НА ВПО и На Оркестарот на Фестивалот Бајројт. Трилогијата Дијагилев е завршена со ЛОРИН Маазелс 1974 ВПО снимање На Обредот На Пролетта, направено на голем начин и со проводниците типично внимание на деталите и фино балансирање на внатрешните делови. Стравински / Барток : Балетска Музика (ЦД).

Останатите карактеристики

Слични понуди